İntihar Ormanları - Ezgi Durmuş


 Kitabın Adı: İntihar Ormanları
Yazar:   Ezgi Durmuş
Yayınevi:  Flora Yayınları
Basım Tarihi:  2018 (1. baskı)
Sayfa Sayısı:  160
Japonya'nın intihar ormanı olarak nitelendirilen meşhur Aokigahara Ormanları'ndan adını alan Ezgi Durmuş'un İhtihar Ormanları bugün blogda!

İnsan hayatı ne kadar garip, sanki başımıza hiç gelmeyeceğini düşündüğümüz şeylerin orta yerinde kendimizi bulduğumuzda anlıyoruz sanırım bunları. Bazen yaşadıklarımızdan kaçmanın yolunun onları unutmaktan geçtiğini düşünürüz değil mi, pek yaşadığınız iyi/kötü her şeyi günden güne unutacağınızı söyleseler size ne düşünürsünüz? Ya da ne hissedersiniz? Belki zaten unutan taraf olacağınız için hissettiğiniz ağırlığı da unutacaksınızdır, ama ya yanı başınızda olup da acaba beni unutacağı gün ne zaman gelecek diye düşünen sevdikleriniz? 

İntihar Ormanları ile Umut ve İz bize hayatlarının kapılarını açıyorlar. Onların sevgilerinin kuşattığı evlerinin orta yerinde buluyoruz kendimizi. Sekiz yaşından beri et ile tırnak misali olan bu ikilinin arasına kalabalığa dalan bir otobüs misali dalıyor Alzheimer. Bir taraf unutmaktan korkarken, diğer taraf unutulacak olmanın acısını yaşıyor kalbinde. Umut'un ağzından dinliyoruz olan biteni. Aşkları nasıl başladı, İz'in babaannesine olan düşkünlüğünün hikayelerini, Umut'un babasının geçmişine saplanıp kalmasını ve anı yaşayamamasını. Ve olan biten her şeyin bu ikiliden birinin hafızasından günden güne silinmesini. Ve ötekinin güçlü kalmaya çalışıp diğeri için de bu hayatı yaşamaya, ona her şeyi bıkmadan yeni baştan yaşatmaya çalışmasını. Sayfalar arasında dolaşırken aklıma sürekli "Sevgi neydi? Sevgi iyilikti, dostluktu, sevgi emekti." sözleri dolandı durdu.

Dili akıcı ve sıcak, öyküsü insanın içini ısıtan bir kitap arıyorsanız, İntihar Ormanları size göre!"İnsan neyden uzak duruyorsa, en çok ona yaklaşmak istiyor aynı zamanda."

"Şimdi aniden ölsem, otopsi raporumda binlerce cümle çıkar söylemeyip içime attığım. Susmak da bir çeşit intiharmış meğer... Söylemedikleriyle de kıyarmış insan canına..."

"Baskı altında iyi sonuç veren tek icat, düdüklü tenceredir."


"Kitaplar, insanın hiç konuşmadan anlaşabildiği dostlarıdır."


"İnsanın kendine olan mahcubiyetiyle baş etmesi güç. Herkese ve her şeye verecek bir cevap illâ ki bulunuyor ama içindeki sese hak verdiği an, ki buna vicdan deniyor, işte o zaman kabuğunun altına gizlediği ne varsa ortaya çıkıyor."


Sitting Panda
Google Plus'ta Paylaş
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum:

Yorum Gönder