Gitmeliydin - Daniel Kahlmann


 Kitabın Adı: Gitmeliydin
Orjinal Adı:  Du hättest gehen sollen
Yazar: Daniel Kehlmann
Çeviren: Ayça Sabuncuoğlu
Yayınevi: Can Yayınları
Basım Tarihi:  Ocak 2019
Sayfa Sayısı: 71
Son zamanlarda yeni keşfettiğim bir yazar olan ve okuduğum ilk kitabı ile beni oldukça etkileyen Alman felsefeci ve edebiyatçı Daniel Kehlmann'ın Gitmeliydin kitabı bugün blogda! Ocak ayında Can Yayınları tarafından dilimize çevrilen kitap bize gerçeklikle kabuslar arasında bir hayatın kesitini sunuyor.

Üç kişilik sıradan bir aile, sıradan bir evlilik, her evlilikte olan sıradan sorunlar.. Senaryo yazarı adam, eski bir oyuncu olan eşi ve 4 yaşındaki küçük kızları... Noel'e yakın yazmış olduğu senaryoda tıkanıp kalınca genç adam hem kendi için hem de ailesi için bir değişiklik yapmaya karar verir ve tepe başında ıssız bir dağ evini kiralar. Bu sayede hem hayatlarının monotonluklarından uzaklaşacaklar, hem de belki ilham gelen senaristimiz senaryosunu tamamlayabilecek. Peki işler sandıkları kadar kolay olacak mı? Elbette hayır... Kahramanımızın günlüğü etrafında şekillenir hikaye. Bizler de onun aldığı notlardan başlarına gelen tuhaf olayları izleme şansı buluyoruz. Çiftin sorunları beklediklerinin aksine daha da derinleşmiş, hayatları gerçekler ile kabuslar arasında ince bir çizgide gidip gelmeye başlamıştır. Evde baş gösteren tuhaf olaylar, yer değiştiren eşyalar, çocuklarının dillendirdiği tuhaf hikayeler ve kaçmaya çalıştıkça daha da derinlerinde kayboldukları ev ile Daniel Kehlmann bizlere kısa ama psikolojik gerilim dolu bir kitap sunuyor.

Yazarı tanımak için oldukça güzel bir başlangıç yaptığımı düşünüyorum.

"Yukarıda adlarını bilmediğim kuşlar;kuşların adlarını bilemeyişime her zaman üzülmüşümdür.Kendilerini nasıl da rüzgara taşıtıyorlar,öyle zahmetsizce yapıyorlar ki bunu,sanki normal olan uçmak,sanki yerde kalmak zor iş."

"Böylece birlikte, tanıştığımız zamanı andık; her şey her zamanki gibi, her şey ilk seferki gibi, mum ışığı ve ince kadehler, şu ya da bu bar, bir sinema, bir tiyatro, nihayet senin evin, sonra benim evim, sonra da yine seninki; her şey hep olduğu gibi, her şey hiç olmadığı gibi."

"Evlilik.İşin sırrı,yine de birbirini sevmek.Onsuz olmak istemezdim-oyuncu kahkahasını bile özlerdim.O da bensiz olmak istemezdi.İnsan bu arada birbirinin sinirine bu kadar dokunmasa..."

"...Dünyada hiçbir şey olduğu gibi kalmaz."


Sitting Panda
Google Plus'ta Paylaş
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum:

Yorum Gönder