Çakırcalı Efe - Yaşar KemalKitabın Adı: Çakırcalı Efe
Yazar: Yaşar Kemal
Yayınevi: Yapıkredi Yayınları
Basım Yılı: Kasım 2017 (21. baskı)
Sayfa Sayısı: 181
Uzuunnn zamandır yazmadığım bloguma en sevdiğim yazarlardan biri olan Yaşar Kemal ile geri döneyim istedim. 1972 yılında kaleme alınan Çakırcalı Efe bugün blogda bizlerle.

Daha ilk sayfasından insan anlıyor bir Yaşar Kemal okuduğunu. Cümleleri sarıp sarmalıyor sizi. Ancak İnce Memed gibi okumuş olduğum diğer eserlerinden de bir yönüyle hemen ayrıldığını farkediyorsunuz bu hikayenin. Alışılagelmiş Yaşar Kemal betimlemeleri yok, dupduru bir anlatımla Çakırcalı Efe'nin hikayesi var kitapta.

Osmanlı Devletinin son demlerindeyiz. Artık yıkılmaya yüz tutan otoritenin yarattığı boşluktan eşkıyalar türemiş. Kimisi fakirin fukaranın ekmeğine göz koyarken, Çakırcalı Efe gibi olanları da devletin ve ağaların zulmettiği halkın arkasında olarak, onların haklarını kollamak için devleti karşısına almıştır. Babası da eskiden bir eşkıya olan ancak aftan yararlanıp Ödemiş'te sıradan bir hayat süren Çakırcalı'nın hayatı, babasının bir çavuş tarafından öldürülmesi ile değişir. Çocuk yaşta yaşadığı bu olayın etkisini tüm hayatı boyunca hisseden Çakırcalı, gün gelir babası gibi dağlarda Efe olur. Hakkaniyeti ile, yiğitliğ ile, haklının yanındaki duruşu ile Çakrıcalı Efe'nin namı alır başını gider. Sadece İzmir değil, tüm yurt ve hatta Avrupa bile bu gözü pek efeden etkilenir. Kitap boyunca bizler de Çakırcalı Efe'nin zulmeden ağalara ve devlete karşı açtığı savaşta yaşadıklarını, omuz omuza verdiği dostlarının yitirmenin verdiği acı ile başa çıkmaya çalışmasını, anasına, eşine duyduğu özlemi onunla birlikte yaşıyoruz.

Bir solukta okumalık harika bir kitap! 

"Efelik Egede kökü ta ötelere, derine dayanan bir gelenekti. Osmanlıdan, Bizanstan daha eski. Belki de bu dağlar dağ olalı zeybeksiz kalmamıştı. Kaçakçılık bir okul. Çok efenin heybesinde, atının eyerinde tütün kokusu vardı."

"İnsanoğlu yüzde yüz hiç bir şeyde tam değildir."

"Yaşamak, bir gün, bir saniye daha fazla yaşamak için bu adamın yapamayacağı şey yoktu."

"Adam eline geçmiş esire hakaret etmez. Ya öldürür, ya bırakır."
Sitting Panda
Google Plus'ta Paylaş
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum:

Yorum Gönder