Peter Schlemihl'in Olaganüstü Öyküsü - Adelbert von Chamisso


 Kitabın Adı: Peter Schlemihl'in Olağanüstü Öyküsü
Orjinal Adı:  Peter Schlemihls wundersame Geschichte
Yazar: Adelbert von Chamisso
Çeviren: Murat Özbank
Yayınevi: Kolektif Kitap
Basım Tarihi:  Şubat 2016 (2. baskı)
Sayfa Sayısı: 115

Yetişkinler için bir masal ile bugün blogdayım! Adelbert von Chamisso'nun 1814 yılında kaleme aldığı Peter Schlemihl'in Olağanüstü Öyküsü ile birlikte hayal tadında gerçekler arasında bir yolculuğa var mısınız? O zaman sizi yazıya alalım!

Peter Schlemihl, yani nam-ı diğer gölgesini şeytana satan adam! Aslında öykümüzün başında Peter kendi halinde, yolunu çizmeye çalışan sade bir insandır. Ancak çizmeye çalıştığı bu düzgün yol, bir gün hiç beklemediği bir anda karşısına çıkan bir adamın teklifi ile bambaşka yönlere sapar. Karşılaştığı bu yabancı ona öyle bir teklifte bulunur ki reddetmesi olanaksızdır, içinden sınırsız altın çıkarabilen sihirli bir talih kesesi karşılığında gölgesini satmasının ne gibi bir zararı olabilir ki değil mi? Gel gelelim işler hiç de Peter'ın umduğu gibi gitmez. Kaybettiği yalnızca gölgesi değildir, aynı zamanda toplumdaki saygınlığını da kaybetmiştir. Gölgesine bile sahip çıkamayan bir adamdan ne beklenir ki!

Gel zaman git zaman Peter'ın serveti durdurulamaz bir hızla artıyor olsa da, dünyası da bir o kadar yalnızlaşmaya başlamıştır. Sadık uşağı dışında neredeyse kimse ile görüşmemektedir. Tek amacı şeytan ile tekrar karşılaşıp ondan gölgesini geri almaktır. Tabi işler sandığı kadar kolay gitmez, şeytan ile tekrar karşılaşsa da pazarlıklar umduğu gibi gitmemiştir. Peter'ın gölgesinin peşindeki amansız yaşamının öyküsünün kalanı kitapta!

Kitap tam da arka kapağında yazdığı gibi "Damgalanmış ve dışlanmış bir adamın çektiği ızdırapların derin bir tasviri."


"Demir zincirlerle sımsıkıya bağlanmış olan bir kimseye kanadın yararı olur mu? O, bu kanatlara karşın, hem de daha korkunç bir biçimde, umutsuzluğa düşer."


"Sevgili dostum, insan bir kere düşüncesizlik edip doğru yoldan ayrılırsa, onu hep aşağıya, daha aşağıya çeken başka yollara da sapar; gökyüzünde ona yön gösterecek bir yıldız araması da boşunadır; zira çaresi yoktur, yokuş aşağı gidecek ve intikam tanrıçasına kurban olacaktır."

"Bu şahıs nasıl bir beceriksizlik, nasıl bir özensizlik sonucu kaybetmiş olabilir ki gölgesini?"


Sitting Panda
Google Plus'ta Paylaş
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum:

Yorum Gönder