Eşekli Kütüphaneci - Fakir Baykurt


 Kitabın Adı: Eşekli Kütüphaneci
Yazar: Fakir Baykurt
Yayınevi: Literatür Yayınları
Basım Yılı:  Ocak 2007
Sayfa Sayısı:147  
Bugün Fakir Baykurt'un kaleme aldığı Mustafa Güzelgöz'ün hikayesi olan Eşekli Kütüphaneci bizlerle.

Hikayemiz Dimitrios'un yıllar sonra ailesinin göç etmek zorunda kaldığı toprakları, Ürgüp'ü ziyaret etmesi ile başlar. Yalnız gelirken yanına özlemleri, acılar, yarım kalan mutlulukları, anıları da getirir Dimitroios. Bu sırada bir şekilde bir araya geldiği Aziz Güzelgöz sayesinde tanıştırı Mustafa Güzelgöz vasıtası ile bizleri insan azminin bambaşka bir boyutuna sürükler. Bu saatten sonra sahne Mustafa Güzelgöz'ündür.

Aslında bir biyografidir bize anlatılan hikaye. İstanbul'un Kartal ilçesinde heykeli de bulunan ve köylere büyük hizmetlerde bulunmuş gerçek bir halk kahramanının hikayesi. Çocuk yaşta kendini kitaplarda bulan Mustafa Güzelgöz, ilerleyen yaşlarında bu aşkını köy köy gezerek insanlara, özellikle de çocuk ve kadınlara da aşılamak aşkı ile yanıp tutuşur. Ancak hem o günün şartları, hem de köy yerinin imkansızlıkları elini kolunu bağlamaktadır onun. Ama insanın içinde bir defa okuma aşkı tutuşmaya görsün, bunu yaymak için önünde hiç bir engel duramaz. Onun hikayesi de imkansızlıklar içindeki mucizeyi aktarır bize. Bir nevi gezici kütüphane kurmuş ve eşek sırtında köy köy gezerek insanları okumaya alıştırmıştır. 

Bundan sonrası da Mustafa'nın eşek sırtında başardıklarını, köy yerinde insanların kalkınmaya başlamasını anlatır bize kitap. Köy yerlerine kütüphaneler kurmuş, kadınlar ve çocuklar için yeni imkanlar yaratmıştır Mustafa. Bulunduğu bölgenin ekonomik anlamda kalkınmasına da katkıda bulunmuş, adeta bir mum gibi etrafını aydınlatmıştır. Ancak ağaç veren meyveyi taşlarlar sözünün kanıtı misali, Mustafa'nın halk için yaptığı bu hareket bir kesim insanı rahatsız etmiş ve sonrasında başına gelmedik kalmamıştır.

Fakir Baykurt mükemmel kalemi ve harika anlatımı ile bize Mustafa Güzelgöz'ün o eşsiz hikayesini anlatır. Kesinlikle okunmalı!


"Köye kitaplık açmak, çöle çeşme götürmek gibidir."

"Kadını erkeğin arkasına atan, onunla bir mecliste oturamayan, bir çatı altında kadın erkek birlikte bulunmak gerekince araya perde geren toplum hiç bu çağın toplumu olabilir mi?"

"Kitap sevgisi diye bir sevgi vardır sanırım. Ana sevgisi, kardeş sevgisi, yar sevgisi gibi bir sevgi. Bu sevgi insanın içinde doğuştan mıdır? Yoksa sonradan m uyanır? Bunu bilmiyorum. Daha doğrusu ben şöyle inanıyorum: Kitap sevgisi de bütün öbür sevgiler gibi doğuştan vardır; ama uyuyordur. Onun, zamanı gelince uyandırılması gerekir. Kitap sevgisinin bende nasıl uyandığını düşünüp bu kanıya varıyorum."

"Bilmezliğin tarlasına bir küçük kültür fidanı diktim."

"İşin içine dini de kattılar. Halkın karanlıkta kalmasını isteyenler, araç olarak dini her zaman, her işe kattılar. Öğrenciler Allah'a inanmıyor örneğin. Beş yıl okuyor, bir tek gün din dersi görmüyorlar dediler. Ama hiç demediler ki, Köy Enstitüleri'nden yetişen öğretmenler ağaların tekerine taş koyuyor."

"Gün geçtikçe, şu günah bu günah sözleri artıyor. Özellikle kızları okutmaktan kaçınıyorlar.Kızların okuması günah gibi bir anlayış büyüyor. Oğlan okursa kadı , kız okursa cadı diye bir sözü ataların sözü gibi söyleyip kuşaktan kuşağa yayıyorlar."

"Cahilliği yok edecek ilaç bilim değil mi? Evet, bilim. İşte o da kitapların içindedir. Cahilliği ancak okumakla yenebiliriz. Karanlığı okuyup öğrenmekle, kafayı ışıklandırmakla yenebiliriz."

"Sol kitap, sağ kitap diye bir ölçü olur mu? Nitelikli kitap diye bir ölçü kullanılabilir belki. En iyisi, okurun düzeyini eğitimle yükseltip, yargıyı ona bırakmak, kitaplıkları yasaksız çalıştırmaktır."

"Sık sık Fatih'in ünlü sözünü düşünüyorum. "Bir şehir kurmanın olmazsa olmaz üç yapısı vardır: Kitaplık, kanalizasyon, hamam."

"Beyim diyor, bizim yolumuz, köprümüz, çeşmemiz yok; kitaplığı ne yapacağız? Anlatıyorum ona: Eğer kitaplığınız olursa, yolunuz, çeşmeniz, köprünüz de olur!"
Sitting Panda

Google Plus'ta Paylaş
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum:

Yorum Gönder