Dua Çiçeği - Kamuran Şipal

 Kitabın Adı: Dua Çiçeği
Yazar: Kamuran Şipal
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
Basım Yılı: 2018
Sayfa Sayısı: 92
Geçmişin tozlu sayfalarının arasında şimdiki zamanı arayan bir adamın hikayesini anlatıyor Kamuran Şipal Dua Çiçeği kitabında bizlere.

Hikayemizin perdesi kahramanımızın çocukluğundan bir sahne ile aralanıyor. Bir bayram sabahındayız, kahramanımızın belki de hepimizin en naif duyguları hissettiği çocukluğundayız. Havva'yı görüyoruz onun gözlerinden, onun hayranlığını yaşıyoruz hislerinden. Hangimizin yoktur ki çocukken hayran olduğu bir yetişkin? Onunki de Havva işte... Ona olan hayranlığı ile arasına Havva'nın evliliği girince, her güzel hikaye gibi, çocukluk duyguları da yok olur...

Tüm bu düş kırıklığını bavulumuza koyup, yetişkinlik dönemine gideriz. Yine aynı naif hislerin kalbinin bir köşesinde alevlenmesine neden olan biri ile tanışır kahramanımız, Fadime ile. Bir aile dostunun akrabası olan genç kız ve aile dostunun küçük kızları arasındaki güçlü bağ, ona tıpkı küçükken Havva'ya hissettirdiklerini hatırlatır. Gün geçtikte çocukluk bavulundan taşan bu duygular, kendini Fadime'ye doğru sürüklenirken bulur. İkili arasında gelişen naif duyguları Kamuran Şipal'in o yumuşacık cümleleri ile okumak da bize düşer.

Keyifle ve huzurla okudum.

"Sanki bir çocukluk vardı da yarım yamalak yaşandıktan sonra bir kenara kaldırılmış, üzerinden atlanıp geçilmişti. Ve şimdi sesini duyuruyordu”

“Fadime’yi görmeden geçen birkaç günün ardından daha fazla dayanamayarak evine doğru yola koyuldu. Biraz geç kalsa Fadime’yi bundan böyle göremeyecekmiş gibi bir duygu vardı içinde. Adımlarını açmış yürüyordu. Pansiyondan arkadaşının evine giden yolun daha önce bu kadar uzun olduğunu fark etmemişti.”

"Değişik biçimde birbirine sarılıyordu eller.parmaklar değişik biçimlerde.Söylemek istenip istenip de bir türlü söylenmeyen sözcük. Sözcükler. Söylenmek istenip de söylenemeyen. Zaman dursa.zaman durmuyordu."

Sitting Panda

Google Plus'ta Paylaş
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum:

Yorum Gönder