Bizim Büyük Çaresizliğimiz - Barış Bıçakçı

Barış Bıçakçı Bizim Büyük Çaresizliğimiz

 Kitabın Adı: Bizim Büyük Çaresizliğimiz
Yazar: Barış Bıçakçı
Yayınevi: İletişim Yayınları
Basım Yılı: 2018 (18. basım)
Sayfa Sayısı: 167
Ah ne güzel kitaptın sen öyle... Sardın sarmaladın beni, satır aralarında içimi ısıttın. İçtenliğinle sürükledin sayfa aralarında... 2020'ye böyle güzel kitaplarla başlamak okuma motivasyonuma da çok iyi geldi :)

Kitabımızın baş karakterleri Ender, Çetin ve Nihal, hikayeyi bize anlatan ise Ender. Aynı evde yaşayan, aynı geçmişi paylaşan iki orta yaşlı insan Ender ve Çetin. Ankara'da atılır dostluklarının temeli. Sonrasında Çetin üniversite için İstanbul'a gelir, Ender ise Ankara'da kalır. Ancak mesafeler onların dostluklarına engel değildir. Her fırsatta kat edilen kilometreler, yazılan mektuplar, yerli yersiz bir anda onlara dostluklarını anımsatan hatıralar ile yılları geride bırakır bu dostlar. Hayat onlara yıllar sonra kaldıkları yerden devam etme şansı verir ve kendi deyimleri ile biri kel diğeri göbekli bu iki orta yaşlı adam, ev arkadaşı olurlar Ankara'da. 

Ancak hayatın onlara hazırladıkları bir sürpriz vardır. Yedikleri içtikleri ayrı gitmeyen bu iki dost aynı kadına aşık olurlar. Üstelik ikisi için de imkansızın tanımıdır bu genç kadın. Ender içindekilerden yazarak kurtulmak ister ve Çetin için yazdığı bu metinler bizlerin karşısına sıkı bir dostluğun, sımsıcak çocukluk ve gençlik anılarının, imkansız aşkların yoğrulduğu bir kitap olarak çıkar.

Bazen Ender'e kızdığım, bazen de okurken kalbimin ortasında inceden bir sızı olmasına neden olan, hem aşkı hem de dostluğu en saf halleriyle okuduğum bir kitap oldu. Şiddetle tavsiye ederim!

"Her şeyin geçip gittiğine, yaşadıklarımızın geçmişte kaldığına kim inandırabilir bizi Anılarımızı avuç dolusu su gibi her sabah yüzümüze çarpmanın işe yaramayacağına kim inandırabilir?"
"Yaşımın insanı olma şansımı kaybetmiştim ben sanki.

"Çünkü aşk eşitler arasında yaşanır. Eşit değilseler bir taraf diğerinin esiri olur, diğeri de ona eserim diye bakar."

"Benden okumak için kitap önermemi isteyenlerin, kalbimi de istediklerini sanıyordum."

"Birine aşık olunca, ömrün boyunca onu aramışsın da sonunda bulmuşsun gibi, geçmişini tekrar kurgularsın. Basit tesadüfler aşkın ilahi gücünün işareti olur çıkar."
Sitting Panda

Google Plus'ta Paylaş
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum:

Yorum Gönder