Yeni Dünya - Sabahattin Ali

Sabahattin Ali Yeni Dünya

 Kitabın Adı: Yeni Dünya
Yazar: Sabahattin Ali
Yayınevi: Yapıkredi Yayınları
Basım Yılı: 2016
Sayfa Sayısı: 136
Yerli öykülerden bahsedince muhtemelen benim ve pek çoğumuzun aklına gelen ilk isimlerden biridir Sabahattin Ali. Kendine has üslubu, insanın içine işleyen anlatımı ile muhakkak her okuyanın ruhuna dokunan bir yazar. Bugün ise blogda beni oldukça etkileyen öykülerinin derlemesi olan Yeni Dünya bizlerle.Hepsi birbirinden güzel on üç öykü barındırıyor kitap. Her biri buram buram Anadolu kokan bu öyküler yeri geliyor toplumsal düzeni eleştiriyor, yeri geliyor devletin tutumundan dem vuruyor, bazen geçim derdini en acı şekilde yüzümüze vuruyor bazen de imkansız aşklara dokunuyor. Anlayacağınız, muhakkak içinde sizi de anlatan bir tarafları var öykülerin.
Tüm öykülerden tek tek bahsetmek yerine, kitapta beni en çok etkileyen "Ayran" isimli öyküden bahsetmek istiyorum. Sabahattin Ali'nin 1938'de kaleme aldığı bu öykünün başkahramanı köylü çocuğu olan Hasan. Hasan üç kardeşin en büuüğü, sırtında en ağır sorumlulukları taşıyanıdır. Annesi evlerinden çok uzak bir yerde hizmetli olarak çalışıp haftada bir, bir kaç saatliğine eve uğrarken, Hasan da her gün saatlerce yol yürüyüp tren istasyonuna gidip, birkaç bardak ayran satıp küçük kardeşlerine ekmek götürme derdindedir. Kendi de çocuk olan Hasan'ın iki küçük kardeşini hayatta tutmak için verdiği mücadelenin öyküsü beni çok etkiledi.
Öykü okumayı seviyorsanızi su gibi akıp gidecek bu kitabı es geçmeyin derim!
"Bu dünyada gönlüne karşı gelen babayiğit çıkmamış."

"Dünyada kendisi için hiçbir şeyi olmayan bir insanın bile başkalarına yardım edecek bir şeyi vardır... Hiç olmazsa bir tek sözü."

"Kaçmak, her zamanki gibi, her şeyden kaçmak... Görmekten, duymaktan ve beraber ıstırap çekmekten kaçmak."

"Hepsi bir varmış, bir yokmuş. İyi gün de, kötü gün de düş gibi geçip gidiyor."


Sitting Panda

Google Plus'ta Paylaş
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum:

Yorum Gönder