Baharda Ölmek - Ralf Rothmann


Kitabın Adı: Baharda Ölmek
Orjinal Adı: Im Frühling sterben
Yazar: Ralf Rothmann
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
Basım Yılı:  2019 (1. baskı)
Sayfa Sayısı: 149
Savaş dönemlerine ait kitapları da filmleri de oldukça severim. O dönemde insanların yaşadıkları sıkıntılar, yokluklar, ızdıraplar aslında dünyanın bu güne gelebilmek için nelerden geçmek zorunda kaldığını anlamama bir kere daha yardımcı olur. Bugün sizlerle günümüz Alman edebiyatı yazarlarından Ralf Rothmann'nın hikayesi 2. Dünya Savaşı sırasında geçen Baharda Ölmek adlı kitabını paylaşmak istiyorum.

Yukarıda da bahsettiğim gibi öykü 2. Dünya Savaşı sırasında geçiyor. Bir çiftlikte başlıyor hikayemiz. Henüz 18 bile olmamış Walter ve Friedrich isimli iki arkadaş karşılıyor bizi. Savaş döneminde Almanya'nın ücra bir köşesinde süt sağıcılığı yapan bu iki genç, ya da çocuk, savaşın son dönemlerinde kendilerini birden asker olarak bulurlar. Cephede değillerdir belki ama savaş kokan, ölüm kokan topraklarda savaşın ardından yürüyor olmak bile bu iki genci oldukça etkiler. Hikaye genel olarak Walter'ın üzerinden ilerler. Walter, ulaştırmacı olarak görev yaptığı askerliği süresince pek çok yıkıma, yarım kalan hayata şahit olur. Bu durum da onun ruhunda derin etkiler bırakır. Bir yandan içinde bulunduğu ortamı sorgularken, bir yandan da hala gelecek için umutlanan bu gencin hikayesini biz de kitap boyunca okuruz.

Alışageldik savaş hikayelerin aksine, savaşın şiddetini orta yerinden değil, ardından gösteriyor bu kitap. Birebir savaş sahneleri olmasa da, yıkımın ardından sürüklenen gencin ruhundaki tahribattan anlıyoruz yaşananların ne kadar acı olduğunu. Anlatımı da oldukça sade olan bu kitap, bir okunuşta okunabilecek kitaplardan.

"En zor iş, bir şeyi dünyaya getirmektir. Yok etmeyi, öldürmeyi her gerizekalı becerir."

"Suskunluk, hele ki ölüm konusundaki o derin suskunluk, sonuçta hayatın bir gün kendiliğinden içini gerçekle doldurduğu bir boşluktur..."

“Bir keresinde ona rüyalarımdan bahsettiğimde, bana vücudumuzdaki hücrelerin bir hafızası olduğunu söylemişti, sperm ve yumurta hücrelerinin de var, dolayısıyla bu kalıtsal bir şey. Ruhsal ya da fiziksel olarak yaralanman, gelecek kuşakları etkiliyor. Yani sana isabet eden hastalıklar, yumruklar ya da kurşunlar, doğmamış çocuklarını da yaralıyor.”
Sitting Panda
Google Plus'ta Paylaş
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum:

Yorum Gönder