Görmek- Jose Saramago

Jose Saramago Görmek

 Kitabın Adı: Görmek
Orjinal Adı: Ensaio sobre a Lucidez
Yazar: Jose Saramago
Çeviren: Işık Ergüden
Yayınevi: Kırmızı Kedi Yayınevi
Basım Tarihi: 2015
Sayfa Sayısı: 324

Geçtiğimiz günlerde sizlerle Jose Saramago'nun Körlük kitabını paylaşmıştım. Gelin şimdi de yazarın Görmek isimli kitabına birlikte göz atalım.

Yine adı bilinmeyen bir ülkedeyiz, üstelik ülkenin başkentinde, seçim döneminde. Bardaktan boşanırcasına yağmuruun yağdığı bir günde, seçim sandıkları başında bekleyen görevliler oy vermeye gelen seçmen sayısının azlığı karşısında adeta şok olurlar. Kimsenin bir anlam veremediği bu durum, akşama doğru yağmurun dinmesi ile son bulur ve seçim sandıklarının başında kuyruklar oluşur. Ancak asıl olaylar seçimin sona erip, başkentteki sandıkların sayılması ile başlar. Sandıklardan çıkan oyların çoğu boştur! Bu şaşırtan sonuç karşısında başkette seçim tekrarlanır ve sonuç bir öncekinden farklı değildir. Halk hükümete karşı tepkisini boş oylar ile göstermiştir. Ancak hükümetin bu olay karşısındaki tepkisi beklenmeyecek kadar büyük olur, sıkıyönetim ilan edilir ve başkente giriş çıkışlar yasaklanır! Boş oy, yani beyaz oy kullanmanın "beyaz veba" olarak adlandırıldığı kitapta halkın hareketini demokrasiye karşı yapılmış bir saldırı olarak nitelendiren devletin, bu vebanın diğer kentlere yayılmasını engellemek işin başvurduğu yöntemleri Saramago'nun anlatımından dinleriz.

Oldukça keyif veren kitap, okurken pek çok yerde sizi düşünmeye sevk edecek. 


Saramago bende yeri çok farklı bir yazar. Değindiği konular ve bu konuları ele alış şekli oldukça farklı. Dili biraz ağır gelebilir belki pek çok insana, ancak anlattıklarının arasında öyle kayboluyorum ki, üslubunun ağırlığı beni hiç rahatsız etmiyor. Bu kitabında da yine oldukça hayatın içinden bir konuyu bambaşka bir şekilde ele almış. Hikayenin özünde demokratik hakkını istediği biçimde kullanmayı arzu eden halk ile, koltuğunu kaybetme korkusuna düşmüş bir hükümet karşı karşıya. Güçlü olan taraf hangisi karar verebilmek oldukça zor. Bir tarafta o koltuğa oturacakları seçme yetkisine sahip olan halk, diğer tarafta da kanunları bir şekilde kılıfına uydurarak kendi çıkarları için kullanmayı kendine hak gören hükümet. Halk, devlet, hükümet, medya gibi pek çok tarafın ele alındığı bu kitabı muhakkak okumanızı tavsiye ederim!


"İnsanın yalan söylemeye muktedir tek hayvan olduğu evrensel olarak bilinmektedir..."


"Belki, insanlar sadece sözlerden yorulmuştur.."

"Toplumsal yapıda çatlaklar var, duvarlar sallanıyor, temeller sarsılıyor, her an her şey çökebilir!"

"Aslında, bizler burada okyanusun ortasında kalmış kazazedeler gibiyiz, ne yelkenimiz var ne pusulamız, direksiz ve küreksiziz."

"Kadere meydan okumanın çok çeşitli yolları vardır ve neredeyse hepsi de boşunadır."

"On yedinin seksen üçe karşı koyduğunu söylesek bize kimse inanmaz, savaşların tanrının yardımıyla kazanıldığı dönemler çoktan geride kaldı."

"Günahkârların bedelini daima doğrular öder.."


Sitting Panda
Google Plus'ta Paylaş
  Blogger Comment
  Facebook Comment

2 yorum:

 1. Çok özel bir yazar okuması zor olsa da

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Katılıyorum size, ne kadar okuması zor olsa da büyük keyif veriyor yazdıkları

   Sil