Başkasının Rüyaları - Cemil Kavukçu

cemil kavukçu - başkasının rüyaları kitap özeti

Kitabın Adı: Başkasının Rüyaları
Yazar: Cemil Kavukçu
Yayınevi: Can Yayınları
Basım Yılı:  2017 (10. baskı)
Sayfa Sayısı: 106
2019 yılı içerisinde keşdettiğim ve kitaplarını ilgi ile okuduğum Cemil Kavukçu'nun Can Yayınları'ndan çıkan kitabı Başkasının rüyaları bugün blogda bizlerle. Peşinen belirteyim, öykü severlerin bana göre kaçırmaması gereken yazarlardan birinin yine bana göre okunması gereken kitaplarından biri!


Gerçek ile düş arasında, karı-koca arasında, dostlar arasında kimi zaman da insanın kendi ile yine kendi arasında geçen gündelik olaylarla dokunmuş öykülerden oluşuyor kitap. Öyle ki, bir öyküde küçük bir çocuğun gözünden bir hikayeyi dinlerken, başka bir öyküde aynı küçük çocuğun yetişkin olmuş haliyle karşılaşıp bambaşka bir hayatı dinlerken buluyorsunuz kendinizi. Bu da kimi zaman bir film şeridi gibi akıp geçen hayat öyküsünü ya da zaman mefhumunun yittiği bir rüyayı izliyormuş hissine neden oluyor. Aslında hem kısa kısa öyküler okuyorsunuz, hem de kitabın son sayfasını kapattığınzda kendi içinde bir roman okumuş hissine de kapılıyorsunuz. Son öykü ile yapbozun son parçası da yerine oturuyor ve yazarın yaratıcılığına hayran kalarak bitiriyorsunuz kitabı.

Cemil Kavukçu'nun dilinden bahsetmek istiyorum biraz da. Cemil Kavukçu, Türk yazarlar arasında bu kadar sade bir dil kullanıp, bu kadar vurucu hikayeler kaleme almayı başaran ender yazarlardan biri bence. Su gibi akıyor her kitabı, ancak etkisi uzun süre hafızalarda kalıyor. Ben bunu biraz da okuduğum her kitabında muhakkak kendi hayatımdan bir parça buluyor olmama da bağlıyorum. Sanırım "gerçeklik" hissi insanı bu denli etkileyen yazılarında. 

Öykü seviyorsanız ve hala Cemil Kavukçu okumadıysanız, benden size hem kitap hem de yazar tavsiyesi olsun bu yazım :)

"Annemden söz ederken "Jandarmam" derdi ağabeyimse de gardiyanıydı onun. "

"Birileri, bir şeylerin daha iyi olması için çok uzaklara giderdi."

"Millet... Ya da annemin dediği gibi ; elâlem. Bütün yaşamlar o görünmeyen güce yaranmak için harcanıyor buralarda ."

"Konuşacaklarımız tükenmiş, uzayan suskunluklarda sıkılmaya başlamıştık."

Sitting Panda
Google Plus'ta Paylaş
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum:

Yorum Gönder