Kaybolup Giden Bir Kadın - Willa Cather


Kaybolup Giden Bir Kadın
Kaybolup Giden Bir Kadın

Kitabın Adı: Kaybolup Giden Bir Kadın
Orjinal Adı: A Lost Lady
Yazar: Willa Cather
Yayınevi: Helikopter Yayınları
Basım Yılı:  2018
Sayfa Sayısı: 120
Adından da anlaşılacağı üzere bir kadın öyküsü ile buradayım bugün. Bende çok hoş izler bıraktı, bu yüzden bitirir bitirmez sizlerle paylaşmak istedim. İlk defa 1923 yılında bsılan kitap, Willa Cather tarafından kaleme alınmış, o dönemde kadın yazarlar tarafından yazılan kitaplardan günümüze kalan eserlerin azlığı düşünülürse, oldukça kıymetli bence. Gelin konumuza şöyle bir göz atalım.

Baş kahramanımız Marian Forrester, ya da kitapta sıkça söylenildiği şekli ile Mrs. Forrester. Demiryolu müteahhidi olan Yüzbaşı Forrester'ın genç, güzel, alımlı ve ışık saçan eşi kendisi. Yüzbaşı Forrester, döneminin önemli insanlarındandır, bulnduğu ortamda herkesin saygı gösterdiği biridir. Yazları Sweet Water'daki gözalıcı evlerinde geçirirler. Yaşama sevinci ile dolu olan Mrs. Forrester bölgedeki herkesin ilgisini bir şekilde çeken bir kadındır. Gülüşü, bakışı, ses tonu, kıyafetleri kısacası onunla ilgili her şey her yaştan kasabalı için ilgi odağıdır. Yüzbaşı Forrester da böylesine göz kamaştıran bir kadının eşi olmaktan ötürü büyük gurur duyduğunu gizlememektedir. Ancak her güzel şey bir gün biter klişesini doğrularcasına, çiftin hayatı bir anda tepetaklak olur. Maddi ve manevi sıkıntıların birbirini peşpeşe kovaladığı günlerin ardından bir de sağlık sorunları başgösterince, Mrs. Forrester o gösterişli hayatı bir anda ardında bırakmak zorunda kalır. Ruhunda yaşayan kadın ile, gerçek hayatta yaşamak zorunda olan kadının çatışmasını bana kalırsa mükemmel anlatmış Cather. Mrs Forrester'ın ruhuna adeta bir ayna tutmuş.

Tamamen tesaadüf eseri elime alıp okuduğum bir kitap oldu, ama bir oturuşta bitirdiğim harika bir hikaye karşıladı beni. Tavsiyemdir!

"Geçmişten kendi gününe insanların neler düşündüğünü merak etmiyordu, ama neler hissedip neler yaşadıklarına ilgisi büyüktü."

"Benim felsefem insanın günbegün enine boyuna düşündüğü, tasarladığı her şeyi, deyim yerindeyse kendine rağmen, elde ettiğidir. Az ya da çok elde edersiniz onu. Tabii bu dünyada hiçbir şeye ulaşamayan insanlardan biri olmadıkça…"
  
"İnsan uzaklarda olunca hatırlanmak çok hoşuna gidiyor."

"Dalzellların davetini bir amaçla kabul ettim ben,  kurtarmaya değer bir şey kalmış mıydı bende görmek istedim. Bir şeyler kalmış gerçekten! Hiç inanmazsın, ben de pek inanamadım ama hala bir şeyler var bende!"

Sitting Panda
Google Plus'ta Paylaş
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum:

Yorum Gönder