Kızıl Veba - Jack LondonKitabın Adı: Kızıl Veba
Orjinal Adı:  The Scarlet Plague
Yazar: Jack London
Yayınevi:  İşbankası Kültür Yayınları
Basım Yılı:  2020
Sayfa Sayısı:  68
1912'de ilk defa yayımlanan ancak günümüzle bağlantılı bir konuyu anlatan harika bir kısa roman ile buradayım bugün!
Adından da anlaşılacağı üzere bir salgını anlatıyor kitap. Kızıl Veba 2010'larda tüm dünyayı kasıp kavurmuşsa da hayatta kalmayı başaran çok az insan sayesinde insan ırkı var olmayı sürdürebilmiştir. Salgından 60 yıl sonra başlıyor hikayemiz. Salgının son canlı tanıklarından biri olan, şimdiki adı ile Granser ile salgın ve eski dünya düzeni hakkında hiçbir fikri olmayan torunları arasında geçiyor öykü. Granser'in geçmişte yaşananları anlatması ile neler yaşanmış da insan ırkı ve dünya bu kadar kısa sürede bu hale gelmiş öğreniyoruz. Aslında asıl çarpıcı olan kısmı da veba salgınından çok insan ırkına dair çoğu şeyin bir anda yok oluşu. Bu yüzden veba salgınının kendisinden değil de sonrasında meydana gelen dünyadan bahsetmek istiyorum biraz.
Milyarlarca insan dan kala kala bir kaç kişi kalmıştır, ve bu bir kaç kişi zamanla küçük koloniler kurarak ve üreyerek 60 yılda ancak bir kaç yüz kişi olabilmiştir. Düşünsenize, 7 milyardan bir anda 300 kişiye düştüğümüzü... Tabi doğa da olduğu yerde kalır mı? Evcilleştirilmiş hayvanlar olan kediler, köpekler, atlar bir bir vahşi doğadaki özlerine dönmüşlerdir. İnsanlar da bu vahşi doğada tekrar ilkel hallerine dönüp yavaş yavaş dillerinin çoğunu unutmuş ve hayatta kalabilmek için atalarının yollarına yani avlanmaya dönmüşlerdir. Medeniyetin yok oluşu ve insan ırkının öngörülemez bir şekilde birden bire binlerce yıl geriye gidişinin muazzam bir öyküsünü anlatmış Jack London bizlere.

Yazarın dilini oldum bittim çok sevmişimdir, ancak bu sefer dilinden öte öngörüleri çok etkiledi beni. Düşünsenize,  1910'larda iken günümüzde yaşanacak ve binlerce insanın ölümüne neden olacak bir salgının bir benzerini anlatmış bizlere. Üstelik öyküsünde dünya nüfusu ile ilgili de oldukça yerinde tespitlerde bulunmuş. Ayrıca bize şu an içinde bulunudğumuz salgını kontrol edemezsek, tedbirleri bırakırsak nasıl bir felaket ile karşı karşıya kalacağımızı anlatmış London. Çok beğenerek okudum, tavsiyedir!


Sitting Panda
Google Plus'ta Paylaş
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum:

Yorum Gönder