Divan - Irvin D. Yalom


Kitabın Adı: Divan
Orjinal Adı:  Lying on the Couch
Yazar: Irvin D. Yalom
Yayınevi:  Ayrıntı Yayınları
Basım Yılı:  2011
Sayfa Sayısı: 
444
Nietzche Ağladığında kitabı ile bende derin izler bırakan Irvin D. Yalom'un bir başka keyifli kitabı ile blogdayım bugün. Kendisi de bir psikiyatrist olan Yalom, bizleri hem psikiyatrist koltuğuna hem de hasta divanına oturttuğu çok keyifli bir kitapla karşılıyor.

Başkahramanımız psikiyatrist Ernest gibi görünse de, ben her kahramanın yerinin ve derinliğinin ayrı keyif verdiği bir kitap okuduğum kanaatindeyim. Genç psikiyatrist Ernest'in mesleğin duayenlerinden biri kabul edilen meslektaşını, mesleği kötüye kullandığı gerekçesi ile sorgulaması ile başlıyor hikaye. Sonrasında ise, Ernest'in daha tecrübe kazandığı yaşlarına doğru ilerliyoruz birden, ama bu ilk hikaye hep bizlerle kitap boyunca. Ernest'in hastaları, hastalarının yakınları, gözetmeni ve kendi içerisinde yaşadığı gelgitleri ile dopdolu bir şekilde devam ediyor kitap. Sadece danışanların duygularına değil, psikoterapistlerin onlara yol gösterirken neler hissettiklerine, nasıl düşündüklerine de şahit oluyoruz. Hasta ile danışmanı arasındaki sınırın nerede ve nasıl korunması gerektiği, terapistin terapi sırasında kendini ne kadar açması gerektiği, sınırı geçtiğinde ise oluşabilecek tehlikeleri hem hasta hem de doktor açısından oldukça insani örneklerle, hayatın içinden betimlemelerle bizlere sunuyor bizlere.

Ben oldukça keyif aldım :) Tavsiyedir!

"Gördün mü, Carol? Satranç da hayat gibi: Oyun bitince bütün taşlar -piyonlar da, şahla vezir de- aynı kutuya koyuluyor."

"Bazen kader bizi öyle durumlara düşürür ki, doğruyu yapmakla yanlış yapmış oluruz."

"Büyüklenmeden vazgeçmek gerekmez; egonun, günlük yaşamın sınırlamalarından, kasvetinden ve umutsuzluğundan kurtulmak için doğal olarak başvurduğu yoldur büyüklenme. Önemli olan bunu, ortama uyuma dönük, doyurucu, yetişkin bir şekle kanalize etmenin yolunu bulmaktır."

"Sende karanlık bir taraf var . Onun için beni bu kadar iyi anlıyorsun."
Sitting Panda

Google Plus'ta Paylaş
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum:

Yorum Gönder