Hiç İçin Metinler - Samuel Beckett

 


Kitabın Adı: Hiç İçin Metinler
Orjinal Adı:  Nouvelles et Textes Pour Rien
Yazar: Samuel Beckett
Yayınevi:  AyrıntıYayınları
Basım Yılı: 2016 (4. baskı)
Sayfa Sayısı:  160

Bugün okuması bana oldukça enteresan gelen bir kitap ile geldim, Hiç İçin Metinler. Açıkçası sayfa sayısının azlığına karşın okuması biraz zor bir kitaptı, ancak bitirdiğimde ardında güzel hisler bırakacak türden de farklıydı. Gelin birlikte göz atalım kitaba.

Kitap iki bölümden oluşuyor, “Uzun Hikayeler” ve “ Hiç İçin Metinler”. İlk bölümde evsiz kalan bir adamın hikayesine eşlik ediyoruz. Başlarda bize zorunlu bir evsizlikmiş gibi gelse de aslında kahramanızın zaten ruhen bir evsiz olduğunu anlamamız pek de uzun sürmüyor. Yani aslında karakteri ile örtüşen bir fiziksel hayata geçiyor sadece. Buradan sonra ise, karakterin beyin kıvrımları arasında düşünceler denizindeki yolculuğumuz da başlıyor. Normal öykü anlatım kavramından oldukça uzak, sürekliliği olan herhangi bir olay akışından ziyade, bilinç akışı tekniği ile karakterin düşünce akışının aktarılması hakim kitapta. Bu da aslında benim için okumayı biraz güç kılsa da, bir süre sonra  gerçekten.kendimi karakterin yerine koymuş, onunla beraber düşünürken bulmuş olmak büyük keyifti.

Kitaba adını da veren ikinci bölüm ise, benim daha keyifle okuduğum kısım oldu. Varoluşu sorgulamış Beckett bu bölümde, daha doğrusu günlük hayatımızın orta yerine bir fener tutmuş ve bize bazı şeyleri sorgulamak için yol açmış; hayatın gerçekliği, ölüm... Ve vardığımız nokta, kitabın adından da anlaşılacağı üzere "hiç".

Açık konuşmam gerekirse, herkesin seveceğini düşünmediğim, biraz yorucu, biraz ağır ancak benim için keyifli biten bir okuma oldu.

"İnsanın yanılgısı başkalarıyla konuşmak oluyor."

"Benim insansız krallığımda önemli olan düşünsel dinlence, tinsel uzanış, benliğin ve benlikdışı denen iğrenç aldatmacadan geride kalan tortunun, hatta kısacası dünyanın silinip gitmesiydi; bedenin rahatlamasına gelince, çok basit ve gereksiz bir olaydı bu."

"kimse beklemeyecek, o da, ötekiler de beklemeyecek, kimse ben onun içinde yaşayayım diye onunla birlikte öleyim diye beklemedi hiç."

"Mezarlıklar kötü şeyler çağrıştırmıyor bende, hava almam gerektiğinde, başka yerlerden daha çok, orada hava almayı yeğliyorum."

Sitting Panda

Google Plus'ta Paylaş
  Blogger Comment
  Facebook Comment

2 yorum:

 1. Gecen sene Notos Dergisi epey yer vermişti yazara. Kesinlikle beyni farklı çalışıyor yazarın. Bende üçleme olan kitabını aldim fakat hala sırasını bekliyor okunmak için. Çünkü kolay bir okuma olmayacak ve acele etmeye gelmez yazar ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kesinlikle katılıyorum, aceleye gelmeden, sakin kafa ile, odaklanarak okunması gerekiyor :) bana da oldukça farklı geldi kalemi

   Sil