Öyküler - Lev Nikolayeviç Tolstoy

  

Kitabın Adı: Öyküler
Yazar: Lev Nikolayeviç Tolstoy
Yayınevi:  İletişim Yayınları
Basım Yılı: 2018 (1. baskı)
Sayfa Sayısı:  361

Rus Edebiyatı severleri buraya alalım! En sevdiğim yazarlardan biri olan Tolstoy'dan güzel bir derleme ile bugün sizlerleyim. Kısaca kitabın yapısından bahsedersek, kitapta Tolstoy'un değişik zamanlarda yazdığı 8 öykü bulunuyor. Öykü dedim ama öyle 5-10 sayfalık kısa öyküler zannetmeyin, uzun öykü ile kısa roman arasında nitelendirebileceğimiz uzunlukta her biri. 

İçindeki her öykü çok güzel ancak tek tek her öyküden bahsetmektense, kitabın genel havasından  ve içerisinde en beğendiğim iki öyküsünden bahsedeceğim biraz. Tolstoy bu kitaba konu olan öykülerinde sınıf farklılıklarından, doğanın çetinliğinden, ölümün gerçekliğinden, kısacası hayatın kendisinden bahseder bize. Üç Ölüm isimli öyküsünde sınıf farklılıklarının ölüm döşeğindeyken bile nasıl etkili olduğunu anlatıyor Tolstoy. İki hasta, ikisi de ölüm döşeğinde, biri zengin, biri fakir. Biri eşi ve ona değer verenler ile yanyana, diğer ise bulunduğu yerde fazla bir eşyaymış muamelesi görüyor. İnsanın içine dokunan bir yanı var öykünün. Bir diğeri ise Efendi ile Uşağı. Bu öyküsünde Tolstoy, çetin hava koşullarında yolculuğa çıkan ve bu sırada fırtınaya yakalanan bir efendi ve onun uşağının başından geçenleri anlatıyor. İnsanlar birbirlerinin bilmedikleri yönlerini yolculukta çok iyi öğrenirler derler ya, işte bu öykü de öyle. Başlarından geçen onda sıkıntıiçerisinde iki karakter hem kendilerinin, hem de birbirlerinin hiç bilmedikleri yönlerini keşfederler. 

Tolstoy'un anlatımında benim en sevdiğim şeylerden biri sanırım betimlemeleri. İnsanları, hayvanları, doğayı yeri geliyor ruh halini öyle güzel betimliyor ki, sanki bahsetiği şeyleri kendi gözlerinizle siz görüyorsunuz, siz hissediyorsunuz. Bu durum benim anlattıklarından aldığım hazzı inanılmaz arttırıyor. 

"En güçlü iki savaşçı sabır ve zamandır."

"Yaşamanın tadı da kalmamıştı artık."

"Her şeyden önce özgürlük gereklidir. Başkalarının haklarına son derece saygılı olmayı gerektiren bir özgürlük..."

"Aklımdan zorum olduğunu biliyor muydunuz? Deli olduğumu herkes söylüyor!"

Sitting Panda

Google Plus'ta Paylaş
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum:

Yorum Gönder