Kadınlar - Eduardo Galeano


Kitabın Adı: Kadınlar
Orjinal Adı: Mujeres
Yazar: Eduardo Galeano
Çeviren: Süleyman Doğru
Yayınevi: Sel Yayınları
Basım Tarihi: 2020 (8. baskı)
Sayfa Sayısı: 197
Zamansız ve yersiz bir kitapla geldim, Eduardo Gaeano'nun Kadınlar kitabı ile. Öyle bir kitap ki, seni, beni, anneni, sevdiğin kadını, birkaç kuşak geriden büyükanneni kısacası tarihte var olan kadınları anlatıyor.

Deneme türünde yazılmış bir kitap, geneli tek sayfadan, hatta bazen tek paragraftan oluşan onlarca kadının öyküsünü barındırıyor. Oturayım, tek seferde bitireyim diyebileceğiniz türden değil, daha çok her yazıyı bitirdikten sonra bahsi geçen kadınları şöyle bir araştırıp, ne anlattığını, ne uğruna mücadele ettiğini, hatta çoğunun biz kadınlar için nasıl hayatlarından olduklarını anlayarak okumak gereken bir kitap. Kurgu değil, gerçekler... O yüzden zamana yayarak, vakit harcayarak okumanızı tavsiye ederim.

Ne acıdır ki, hangi zamanda yaşamış olursanız olun, hangi çoğrafyaya, ırka ait olursanız olun, kadın olmak hep zormuş... Varoluşun başından beri erkeklerin gölgesini hep üzerlerinde hissetmiş kadınlar. Bilim insanı olmak için belki on kat daha fazla çaba sarfetmişiz, kitap yazmak istediğimizde bir erkek isminin ardında basabilmişiz, en temel haklardan biri olan oy kullanmak için bile yıllarca mücadele vermişiz. İşte bunlardan bahsetmiş Galeano kitabında. Hayatta belki hepimizi ilgilendiren, belki de sadece kendisini ilgilendiren konularda ardında iz bırakmış kadınları anlatmış bizlere. Bize bize anlatmış...

Oldukça farklı geldi, ancak herhangi bir kurgu içermediği için, daha bilgi içerikli olduğu için herkesin sevebileceğini düşünmesem de, bence oldukça değerli bir kitap.

"Eğer dünya üzerinde 'İyi' yoksa onu icat etmek gerekir."

"İdam sehpasının dibinde Olympe sordu:"Eğer biz kadınlar giyotin sehpasına çıkma kapasitesine sahipsek,neden halka hitap edilen kürsülere çıkamıyoruz?""

"Düşünme hakkını koru. Yanılarak düşünmek hiç düşünmemekten iyidir."

"Bütün savaşlar, kendilerinin yerine ölüme başkalarını gönderen savaşmaktan aşırı korkan ödlek hırsızlar arasında yapılır..."

"Baş düşman hangisi.? Askeri diktatörlük mü? Emperyalizm mi?
Hayır yoldaşlar. Size sadece şunu söylemek istiyorum: Bizim baş düşmanımız korkudur. Onu içimizde taşıyoruz."

Sitting Panda
Google Plus'ta Paylaş
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum:

Yorum Gönder