Kamelyalı Kadın - Alexandre Dumas Fils

   


Kitabın Adı: Kamelyalı Kadın
Yazar: Alexandre Dumas
Yayınevi:  İş Bankası Kültür Yayınları
Basım Yılı: 2020 (19. baskı)
Sayfa Sayısı:  234

Selamlar! Bugün grup okumaları dahilinde okuduğum bir klasik olan Kamelyalı Kadın kitabı ile geldim :) Gelin bu aşk hikayesine şöyle kısaca bir göz atalım.

Öncelikle buram buram aşk hikayelerinden hiç hoşlanmam diye belirteyim. Ancak bu hikayenin Dumas'ın kendi hayatından bir parça olduğunu bilmek benim için okumayı ilginç kıldı. Paris'te geçiyor hikayemiz. O sıralarda genç bir huukçu olan Armand Duval'in güzelliği ile göz dolduran Paris'in ünlü yosmalarından Marguerite'e gönlünü kaptırması ile şekilleniyor öykü. Sayfalar ilerledikçe ikilinin arasında saf bir aşk doğsa da, Marguerite'nin alışık olduğu hayat tarzını sağlayabilecek kişinin Duval olmadığı daha da aşikar olur. oldukça borcu bulunan Marguerite, şehrin ünlü zenginleri ile gönül ilişkisini sürdürüken, kendi deyimi ile bir yosmanın asla yaşayamayacağına inandığı bir aşk ile sarılıp sarmalanır. Ancak önlerinde iki engel vardır, Marguerite'nin verem hastası olması ve Duval'in babası. Bu ikili arasındaki aşkın nasıl sonuçlanacağının detayları da kitapta.

Aşk hikayesi seviyorsanız, çabuk okunan, okumanın da keyif vereceği bir ktiap olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Dili oldukça akıcı, sizi yormuyor ve anlatılan sahneler gözünüzde çok kolay canlanıyor. Benim için arada okumaktan hoşlandığım rahat kitaplardan olduysa da, bu kadar ağlak karakterlerin bir araya gelmesinden pek hoşlanmıyorum. 

Sizlere şimdiden keyifli okumalar!

"Hadi hadi dedi bana. Bu kötü düşünceleri atın kafanızdan, gülmeye bakın; yaşam çok güzeldir dostum, ardından baktığınız cama göre değişir."

"Kapı ne zaman açılsa, gözleri aydınlanıveriyor, sizin gireceğinizi sanıyor hep, sonra gelenin siz olmadığınızı görünce, acılı bir anlatıma bürünüyor yüzü, soğuk bir tere batıyor, şakakları kızarıyor."

"Düşlerdeki yaşamın yanında, bir de maddeye bağlı yaşam vardır, en arı kararlar bile gülünç ama demirden bağlarla  yere bağlıdır, bunlar da kolay kolay kırılmaz öyle. ."

"Hisler hızlanınca insan hayatın ne kadar da kısa olduğunu anlıyor."

Sitting Panda

Google Plus'ta Paylaş
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum:

Yorum Gönder