Üç Anadolu Efsanesi - Yaşar Kemal

 


Kitabın Adı: Üç Anadolu Efsanesi
Yazar: Yaşar Kemal
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
Basım Yılı:  2019
Sayfa Sayısı: 222
Yaşar Kemal okumayı her daim çok sevmişimdir. Bugün Usta'nın yine çok sevdiğim öykü kitaplarından biri ile geldim, Üç Anadolu Efsanesi.

Kitap adından da anlaşılacağı üzere bizlere birbirinden güzel üç Anadolu efsanesini sunuyor, Köroğlu'nun Meydana Çıkışı, Karacaoğlan ve Alageyik. Birbirinden bağımsız bu üç öykü, sizi Anadolu'da yaşanmış, yürek burkan hikayelerin arasına bırakacak. Aslında hemen hepimiz az çok aşinayızdır bu halk kahramanlarına. Yaşar Kemal de dillere destan olmuş bu kahramanları, bu halk efsanelerini, Anadolu insanlarının öyküleri ile harmanlayıp, bizlere muazzam bir okuma sunuyor. Hayatı sunuyor Yaşar Kemak yine, Anadolu'yu sunuyor, toplumsal kültürümüzden, Anadolu insanının yaşayışından, aşklardan, sevdaya dahil ayrılıklardan, ağalardan, yiğitlerden bahsediyor. Dürüstlüğü anlatıyor, ezileni, ezeni, aşkı uğruna ölümü göze alanı, başkalarının aşkları için düğün dernek kuranları anlatıyor. Kısacası insanı anlatıyor yine. İyi insan olmayı, anlatıyor, öğütlüyor.

Muhakkak okuyun, uzun süre etkisinden çıkamayacağınız harika bir okuma bekliyor sizleri :)

"İnsan olmadıktan sonra güzel göz, güzel kaş, sırım gibi boy herkeste var. İnsan dediğin yüreğiyle, inceliğiyle insan olmalı." 

"Ne olursan ol, ister padişah ister bey, ister dünyaları zaptetmiş kumandan ol... İnsanlara saygıyı yitirdin mi yandın bittin, on paralık oldun demektir."

"İnsanlardan hep şüphe edersen, bu dünyada yaşayamazsın."

"İnsanoğlu şu dünyada neyi arar, arasa arasa dostluğu, kardeşliği arar, sözü çok uzatmak neye yarar..."

"Sana bir öğüdüm olsun ki, kulağına küpe yap da bu öğüdümü ölünceye kadar taşı kulağında. Ömrün oldukça hiçbir adama böyle tepeden, böyle karıncaya bağırır gibi bağırmayacaksın. Bilmediğin insanlara böyle davranman senin çiğliğini gösterir. İnsanlara böcek gibi, karınca gibi bakamazsın. Şu evren içinde ne kadar yaratık varsa en kutsalı insandır. Hiçbir insanı küçük göremezsin, aşağılatamazsın. İnsanı aşağılatan önce kendisini aşağılatmış demektir. Kendisine saygısı olan, olumlu, sağlıklı bir adam başkalarına da en büyük saygıyı duyar."

"İnsan anadan yiğit doğmaz, insanı hem yürekli, hem de korkak yapan görgüsü ve aklıdır."

Sitting Panda
Google Plus'ta Paylaş
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum:

Yorum Gönder