Peter Camenzind - Hermann Hesse

  


Kitabın Adı: Peter Camenzind
Yazar: Hermann Hesse
Çeviren: Kamuran Şipal
Yayınevi: Can Yayınları
Basım Yılı:  2019 (5. Baskı)
Sayfa Sayısı: 200

Çok sevdiğim yazarlardan Hermann Hesse'nin ilk romanı olan Peter Camenzind ile geldim bugün. Böyle büyük yazarların ilk kitaplarını okumaktan büyük keyif alıyorum, kült olmuş eserlerinin ardındaki kişisel yolculuklarının başlangıcı oluyor bir nevi kaleme alınan bu ilk eserler.

Gelelim kitabımıza. Kitaba adını veren kahramanımız Peter Camenzind, İsviçre'nin bir dağ köyünde yaşamaktadır. Ancak yaşadığı bu dünya kendisine küçük gelmiş olacak ki, dünyayı lise çağına gelince yatılı okumaya başlar, daha sonra ise üniversite ile beraber de, dünyayı keşfetme yoluna koyulur. Aslında gezip gördüğü yerler ve tanıdığı yeni insanlarla birlikte kendi iç dünyasında da bir yolculuğa çıkar Peter, bir yandan da kendini tanıma yoluna gider. Sayfalar ilerledikçe Peter'ın karakterinin değişimine de tanık oluruz, onun öykü ile beraber büyümesini izleriz. Bir yandan çocukluğunda başına gelen olayların izlerini yer yer hatırlarken, bir yandan da tanıştığı bu yeni dünyada kendine yer edinmeye çalışır Peter. Bazen yükselişe geçerken bazen de dibe vuruyor, kimi zaman köklerinden fersah fersah uzakken, kimi zaman da çocukluğuna sarılıyor. Peter'ın bu yolculuğunda ona eşlik etmekten büyük keyif aldım ben.

Aslına bakılırsa Peter Camenzind, Hermann Hesse'nin çok bilindik romanlarından biri değildir. Belki de ilk romanı olması, henüz yazarlıkta çıraklık dönemi dediğimiz döneme denk gelmesinden olabilir, ancak bana kalırsa, Siddhartha'nın, Narziss ve Goldmund'un temelleri atılmış bu kitapta. Betimlemelerinin gücünü derinden hissedeceğiniz bu kitabı belki 2021 okuma listenize eklemek istersiniz :)

"...dünyada acılar, hayal kırıklıkları ve hüzün varsa, bizi bezginliğe sürüklemek, bizi değerden düşürmek, onurumuzu beş paralık etmek için değil, tersine bizi olgunlaştırıp yüceltmek içindi."

"Öyle bir özlem ki, yerle gök arasında kanatlarını açmış dolaşıyor, tüm canlıları bağrına basacak bir yurt bulmayı ve tüm canlıları ölümsüz kılmayı amaçlıyordu. Her varlığın özünde bu özlem yaşar, her varlık özü bakımından Tanrı’nın bir evladıdır ve hiç korkmadan sonsuzluğun sinesinde dinlenir."

"Hiç gerçekten sevdiniz mi, yoksa benim korktuğum gibi bunu yapmayacak kadar fazla akıllı ve kibirli misiniz?"

"Madem yalnızlıklar içinde pek sevilmeden yaşayıp gitmek alnıma yazılmıştı, o işine akıl ermez Tanrı, sevginin yakıp kavurucu özlemini ne diye yüreğime yerleştirmişti sanki?"

Sitting Panda
Google Plus'ta Paylaş
  Blogger Comment
  Facebook Comment

2 yorum:

 1. Hesse'nin bir tek "Doğu'ya Yolculuk" tu sanırım şuan doğru ismi tam hatırlayamadım,🙈 onu okumuştum. Sonra da tüm kitaplarını okumak isteyip hala okuyamayanlardanim.
  Bazı yazarlar özel oluyor Hesse'de öyle diye düşünüyorum.
  İyi geceler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hesse benim için gerçekten özel :) Özellikle Siddhartha ile Narziss ve Goldmund tavsiyemdir okumadıysanız :)

   Sil