Filler Sultanı ile Kırmızı Sakallı Topal Karınca - Yaşar Kemal

  


Kitabın Adı: Filler Sultanı ile Kırmızı Sakallı Topal Karınca
Yazar: Yaşar Kemal
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
Basım Yılı:  2021 (38. baskı)
Sayfa Sayısı: 208
Yaşı olmayan bir kitapla geldim size bugün, Yaşar Kemal'in Filler Sultanı ile Kırmızı Sakallı Topal Karınca kitabı. 208 sayfa gibi kısa bir kitap ile harika bir toplumsal eleştiri sunuyor kitap bizlere.

Gelin konusuna göz atalım. Masalsı bir hava hakim kitaba, başkahramanlarımız adından da anlaşılacağı üzere filler ve karıncalar. Filler Sultanı'nın Karıncalar Ülkesi'ne fil ordusu göndermesi ile başlıyor hikaye. Yurtları yerle bir olan, pek çoğu ölen karıncalar ne yapacaklarını bilemez halde iken, Filler Sultanı kendisine hizmet etmeleri karşılığında canlarını bağışlayacağını söylemesinin ardından, sömürgecilik başlıyor. Gece gündüz demeden Filler Sultanı'nın isteklerini yerine getirebilmek için çalışan karıncalar, önce kim olduklarını unutuyorlar, sonra ise bambaşka bir kimliğe bürünüyorlar. Bu saldırı karşısında boyun eğmeyen tek karınca ise Kırmızı Sakallı Topal Karınca olur. Sömürge başladığında yurdunu terk eder ve uzun süre kimse ondan haber alamaz. Yıllar var ki böyle geçsin, Filler Sultanı karınca soyunu kendine kul köle etsin. Ama bu çark her daim böyle dönmeyecektir elbet, nefes alıyorsak umut var misali, karıncalar da bir gün kendi kimliklerini elbet hatırlayacaklardır. Bir solukta okumalık harika bir kitaptı.

Filler ve karıncalar üzerinden sömürgecilik, yağmacılık, medya, işveren/çalışan ilişkilerinden tutun da açlığa, başkaldırıya, umuda, kimi zaman da umutsuzluğa kadar her türlü duyguyu barındıran bir kitap yazmış Yaşar Kemal. Kimi yerde çocuk kitabı olarak belirtilse de yaşınız kaç olursa olsun okuyun/okutun :)

"Ölüm umutsuzluktur, oysa ki en kötü yaşamda bile her gün umut güneş çiçeği gibi açar."

"Ekmeksiz ,susuz ,havasız yaşanabilir ama umutsuz yaşanmaz."

"Ama bilmeliydiniz ki haklı azınlık haksız çoğunluktan daha üstündür."

"Yüreği alıp sattı insanoğlu, yürek, yüreklikten çıktı. Aşkı, sevgiyi, dostluğu, kardeşliği, barışı, arkadaşlığı, kandaki sıcaklığı, güzelliği alıp sattı insanoğlu, insanoğlu insanlıktan çıktı..."


Sitting Panda
Google Plus'ta Paylaş
    Blogger Comment
    Facebook Comment

1 yorum: