Izanın Şarkısı - Magda Szabo

          


Kitabın Adı: İza'nın Şarkısı
Orjinal Adı: Pilatus
Yazar: Magda Szabo
Çeviren: Hakan Tansel
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları 
Basım Tarihi: 2020 (8. Baskı)
Sayfa Sayısı: 225

Kapağını kapadıktan sonra boğazımı düğüm düğüm eden bir kitap ile geldim, İza'nın Şarkısı. Yazarın okuduğum ilk kitabı, ama son olmayacağı kesin! 

Belki şu hayattaki en gerçek şey olan ölüm duygusu hakim kitaba. Olay akışı durgun, anlatımı sakin, ama hissettikleri de bir o kadar güçlü, bir o kadar çarpıcı... İza'nın babasının ölümünün hikayesi ile başlıyor kitap. 49 yıllık bir evliliğin ardından kendini yapayalnız hisseden bir eşin portresi karşılıyor bizi. Nefes almak hiç bu kadar zor olmamıştı İza'nın annesi için. İşte o an, herkesin gıpta ettiği kızı İza imdadına yetişiyor. Annesine uzattığı eli ile onu yalnızlıktan alıp çıkartıyor, ama köklerinden ayrılan bir ağaç çiçek verebilir mi ki bir daha? İza'nın annesi için de durum böyle oluyor, toprağından ayrılıp kızının yanına yerleşen kadın günden güne soluyor. Birbirini çok seven anne kızın birbirini anlayamadıkları hayatlarının öyküsünü okuyoruz.

Çok çeşitli duygular hakim kitaba; ölüm, çöküş, başarma azmi, başarısızlık, aşk, ayrılık, bazen delilik, hayal kırıklıkları... Elbet bu duygulardan birinden biri size dokunacak okurken. Ama en çok birbirini bu kadar seven anne kızın aslında birbirlerinin hayatına dair hiçbir şeyi bilmemeleri dokundu bana. Bu kadar yakınken bu kadar uzak olabilmek....

Eğer durgun ilerleyen kitaplar sizi rahatsız etmiyorsa bir şans verin bu kitaba.

"Fark etmeden ölmüş olabilir miydi?"

"Hatıralar kimseye aktarılamıyor, malesef"

"Bir gün hayat da aynı şekilde bırakıp gidecek bizi."

"Zira ölümün kişiye özel bir hadise, cenaze törenlerinse folklorik bir kalıntı olduğunu düşünüyordu.

Yalnız yaşayan ve kimseye hesap vermek, nereye gittiğini ya da ne zaman döneceğini söylemek mecburiyetinde olmayan insanların hüzünlü özgürlüğüne alışmıştı."

Sitting Panda
Google Plus'ta Paylaş
  Blogger Comment
  Facebook Comment

2 yorum:

 1. Selam. Öncelikle sayfanız ne kadar güzel olmuş :)
  Bu kitap o kadar farklıdır ki benim için.....Kitap bitmişti ama hala içimdedir hissettirdikleri...
  Aslında ailemizle yaşadıklarımız, anne kızın önce çatışması, sonra o alt metinler derken.... sonlara doğru duygu aktarımları....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok teşekkür ederim güzel yorumunuz için :)

   Benim için de yeri çokf arklı oldu bu kitabın, hala etkisi altındayım...

   Sil