Kodin - Panait Istrati

          

Kitabın Adı: Kodin
Orjinal Adı: Codine
Yazar: Panait Istrati
Çeviren: Yaşar Nabi Nayır
Yayınevi: Varlık Yayınları 
Basım Tarihi: 2013
Sayfa Sayısı: 117

Ah ne güzel kitaptın sen, nasıl dokundun kalbime. En azından benim çevremde pek bilinmeyen ama çok kıymetli bir kitabı anlatacağım size, Kodin.

Kitaba geçmeden önce çevirisini Yaşar Nabi Nayır'ın yapmış olmasının bendeki yerinin bambaşka olduğunu da belirtmeden geçmek istemedim. Gelgelelim kitabımızın kendisine. İnsan, yapısı gereği kötü mü doğar, yoksa onu kötü yapan hayat mıdır, başka insanlar mıdır, bunu sorgulattı bu kitap bana. Kodin dışlanmış bir çocukluk yaşamıştır, üstelik sadece arkadaşları değil, kendi ailesi de onu dışlamıştır. Bu durum da onda özgüvensizliğe neden olmuş, toplumda yer edinebilmek, saygı görmek adına şiddete başvuran biri olup çıkmıştır. Kodin kötü müdür, sevgisizlik mi onu kötü olmaya itmiştir? Küçük bir çocuğun gözünden tanırız biz de Kodin'i, onun cümleleri ile bu devasa adamın yumuşak yönlerini öğreniriz. Bir yandan yoksulluğun, hastalığın, fakirliğin, çaresizliğin kol gezdiği bir topluma ışık tutarken, bir yandan da size merhameti sorgulatacak harika bir kitap! Bir solukta okuyacağınıza eminin!

“Her ulus Allah'a türlü türlü dua eder, ama hepsi O'nu aynı şekilde çiğnerler.”

Sitting Panda
Google Plus'ta Paylaş
  Blogger Comment
  Facebook Comment

2 yorum:

 1. Istarti kalp kalp ben..
  2021 de kitap hediye edeceksen ya Mihail i.hediye ettim Istrati den ya da Yasamak Yu Hua dan .. Istrati kalbimizin en biricik köşesinde

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yaşamak kitabının yeri de bende çok başkadır...Ah yine aklıma geldi, duygulandım....

   Sil